İçişleri Bakanlığı tarafından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan edilmiş ve ülke genelinde yıl boyu devam edecek farkındalık faaliyetleri yapılması kararlaştırılmıştır.
Türkiye genelinde yapılan uygulama 81 ilde eş zamanlı olarak 06.02.2019 Çarşamba günü 12:00 - 13:30 saatleri arasında, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması için sürücüler ve yayalar uyarıldı.
Uygulamaya Kaymakamımız Sayın Celal Nuri KOFOĞLU, Cumhuriyet Savcısı Sayın Ahmet YALÇIN, Emniyet Amiri Sayın Şenol DEMİRATA, Jandarma Komutanı Sayın Adem UĞURLU ve daire amirleri katıldı.
Cumhuriyet Caddesi'nden geçen araçları durdurarak sürücülere yeni uygulama hakkında bilgi veren Kaymakam KOFOĞLU vatandaşları Karayolları Trafik Kanununun 74. Maddesinde yapılan düzenleme hakkında bilgilendirdi. Yapılan düzenleme ile yaya öncelikli trafik anlayışı yasal bir zemine oturtuldu. Düzenleme ile artık araç sürücüleri, trafik polisi veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa ilk geçiş hakkını vermesi zorunlu hale geldi. 
 
 
 
  İSAY2 Galeri