Turizm Açısından İlçede görülmeye değer yerler ve konaklama tesisleri;

A) Turizme Yönelik Yerler:

  • Çatak Kanyonu;

İlçenin en önemli turizm değerlerinden olan Çatak Kanyonu, merkeze 7 km. uzaklıkta olup 6 km.si araç ile 1 km.si dağ içindeki yürüyüş parkurundan, 900 m. Yüksekliğe sahip gözetleme noktasına ulaşılmaktadır. Dünyanın 4. büyük kanyonu olması özelliğine sahip Çatak Kanyonu cazibesi, vahşiliği, gizemli görüşüyle içinde yüzerek veya bot ile geçilebilmektedir. Macera turizmi için elverişli bir mekân olmaktadır. Gözetleme noktasından kilometrelerce kanyon uzantısını seyretmek ayrı bir keyiftir.

Kanyon, Çatak köprüsünün 1-2 Km aşağısında başlayıp Kayabaşı Köyü Nalbantoğlu bağlısına kadar kesintisiz devam etmektedir. Burada bir açıklık mevcut olup, buradan kanyon tekrardan başlayıp Pınarbaşı'na bağlı Ilıca Köyü'ne kadar kesintisiz devam etmektedir. İçerisinde tabiattan harika görüntüler saklı olan kanyonun, geçilmesi çok zor olmamakla birlikte, teçhizatsız denenmemelidir.

  • Medil Mağarası;

Mağara, Azdavay İlçe merkezine 6 km olup, 5,5 km.si araçla, 500 metresi orman içi patika yoldan yaya yürüyüşü ile ulaşılmaktadır. Karakuşlu Köyü´ne bağlı Ayvat bağlısı medil ormanı içindedir. Pamukkale'nin gün görmemiş yüzü olarak adlandırabileceğimiz Medil Mağarasının, M.Ö. dönemlerde bir sığınak veya ibadethane olarak kullanıldığı tahmin edilmektedir. Mağaranın doğusunda bina harabeleri görülmektedir. Bu bina moloz taşlardan yapılmıştır. Ayrıca mağara içerisindeki havanın astım hastalarının rahat bir nefes almasını sağladığı ve şifa verdiği bilinmektedir.

  • Saray Şelalesi;

Şelale, Azdavay şehir merkezine yaklaşık 13 kilometre mesafede Saray Köyü' nün batısında yer almakta olup, ulaşımın 4 Km.si asfalt kaplama 9 Km. si ise düzgün stabilize kaplamadır. Yapılan çevre düzenlemesiyle oluşturulan mesire alanı ile ziyaretçilerin zorlanmadan ulaşabilecekleri ve tabiatın eşsiz güzelliği eşliğinde, doğanın musiki resitalini dinleyebilecekleri şelale mevkii görülmeğe değer tabiat güzelliklerindendir.

Zümrüt Köyü;

Eko Turizm Merkezi tarafından, Küre Dağları Milli Parkı içerisinde yer alan ilçemize bağlı Zümrüt Köyü'nde, ahşap evler doğal görüntüsü bozulmadan restorasyonu yapılarak, konaklama ve yöresel yemeklerle misafirlerin ağırlandığı bir yerleşim yeri haline getirilmiştir. Burada at biniciliği, doğa turizmi, bisiklet gezisi, orman içi patika yollardan yürüyüş parkuru, doğal ortamda piknik ve mesire yerleri ile doğa turizminin vazgeçilmezi olma yolunda hızla ilerlemektedir.

B) Konaklama Tesisleri:

  • Belek Sosyal Tesisleri;

İlçemiz Belediyesi tarafından, eski belediye binası restore edilerek, konaklama tesisine dönüştürülen ve 'Belek Sosyal Tesisleri' adı verilen tesis, süit oda sistemli 12 oda ve 24 yataklı olup, kaloriferli, sıcak su, televizyon, mini bar ve kafeteryası ile misafirlerimizin hizmetine sunulmuştur.

Ayrıca; söz konusu otelin altında 2011 yılında açılan hamamda, Türk ve Fin hamamı ile sauna yer almaktadır.

  • Yanık Ali Konağı;

Küre Dağları Eko Turizm Derneği tarafından, Eko Turizmin Geliştirilmesi projesi kapsamında, AB desteği ile restore edilerek 2008 yılında hizmete açılan, ilçemize 8 Km. uzaklıkta bulunan Başören Köyü'ndeki 'Yanık Ali Konağı', giriş katı ile birlikte toplam (3) katlıdır.

Giriş katında resepsiyon, restoran, (2) adet konaklama odası vb. odalar; 1. katta 7 adet ve 2. katında 6 adet konaklama odası olmak üzere toplamda 15 odalı ve 35 yataklıdır.

  • Yalçın Otel;

İlçemiz Merkez Mahallesi Cumhuriyet Caddesi üzerinde, 2010 yılında özel sektör tarafından hizmete açılan 'Yalçın Otel' de 20 oda ve 28 yatak olarak konaklama hizmeti verilmektedir.